Fırsat Treni ekibi olarak 2016 senesinden buyana faaliyet göstermekte olduğumuz süre zarfında, var olan eksikliklerimizi analiz ederek, güçlü olan alt yapımızı daha da güçlendirip, ürün yelpazesini genişletip, güvenliği artırıp, iletişim sistemini ve müşteri destek kanallarını genişleterek daha da güçlü hale getirmenin mutluluğunu yaşamakta olup, bunu da siz değerli müşterilerimizle paylaşmaktan onur duymaktayız.

            Yeniliklerimiz arasında müşteri destek hizmeti olarak sosyal ağlardan Facebook, Instagram, You Tube, Linkedin, Twitter ve Google+ dışında web online destek hizmeti ile web sitemizi ziyaretinizde ihtiyaç duymanız durumunda destek alabileceksiniz.

            Ayrıca sunulan bir diğer iletişim hizmeti olarak telefon ile destek hizmeti verilecek olup, yaşanacak problemlerde ve ya alacak olduğunuz ürün hakkında, kargonuz hakkında bilgi alma olanağı sunularak müşteri memnuniyetini daha üst seviyelere taşımayı hedeflemekteyiz.

            Daha önceki ürün yelpazemize ek olarak giyim, oto parça ve aksesuar, elektrikli ev aletleri, ev tekstil ürünleri, halı, kişisel hediyelik ürünler ve benzeri birçok ürün ekleyerek vazgeçilmez bir alışveriş sitesi olacak şekilde dizayn edilmiştir.

            Önceden sunulan ürün fiyatlarımız indirimli olmasına rağmen şuanda daha da indirimli hale getirilmiş daha da çok müşteriye hitap etmesi sağlanmıştır.